13 март 2012

ПАК ПО НАШЕНСКИ

     Става дума за едно интервю на проф.Бояджиев с г-жа Донка Стамболийска излъчено по БНТ вчера около 15 часа.
     По линия на т.н. „Дунавска стратегия”- иницирана и финансирана от Европейския Съюз, са създадени художествени произведения от 18 художници – по двама от девет страни, които разработили предварително зададената тема „Реката и човека”.
     Нека да поясня, че се касае за район с дължина около 3 500 км и население от 280 милиона.От българска страна са участвали две млади художнички.
     Изложбата е експонирана първо в малкото градче Улм, непосредствено до извора на р.Дунав, след това в края на дунавската делта, също в малкото градче Сулина и обратно нагоре, …та сега в София!
     Защо в София бе господа? Къде е София, къде е Дунава и какво общо има тя с тази река? Вярно, столица е, България граничи с Дунава, но изложбата не е общо за България, най-малко пък за столицата й ! Е, тогава, кой български град и един от най-големите по поречието на Дунава се намира в дунавския регион и на брега на реката – пряк обект на „Дунавската стратегия”? И най-после нямате ли малко срама с тази София? София – едната България и останалата част - другата България! Май, че до там я докарахме!
     Моля ви не ме обвинявайте в прекален и може би „неуместен” местен патриотизъм, но къде по-подходящо е мястото на тази изложба, или поне част от нея, освен в Русе и то точно сега, когато тук започва 52-ят фестивал „МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ”?
     Не зная защо е така. Не зная, кой е виновен, но зная и ми е омръзнало да узнавам, че нашите работи все такива – нашенски... Какво искам да кажа ли? Ами наесен, когато е готова изложбата „Река Искър и човека” ще я експонираме в Русе, а по-догодина, когато е готова изложбата „Черно море и човека”, по линия на „Черноморската стратегия”, ще я експонираме в Петрич! Едва ли? Пак ще е в София!

Няма коментари:

Публикуване на коментар